Pomoc techniczna

Pragniemy rozwiewać najważniejsze wątpliwości techniczne, jakie mogą pojawić się czasie użytkowania produktów i wykonywania prac niezbędnych do ich montażu.

Uchwyty

Aby ułatwić korzystanie z katalogu, zwizualizowaliśmy parametry poszczególnych artykułów w postaci ikon lub symboli przypisanych do każdego artykułu, które definiują jego główne parametry. Na początku każdej rodziny produktów znajdziemy legendę wyjaśniającą, wyjaśnienia uzyskamy też, klikając ikony na stronie internetowej.

Co oznaczają ikony stosowane w katalogach firmy Emuca?

Aby zamontować uchwyt wpuszczany na szufladzie lub drzwiach, należy wykonać wstępną obróbkę za pomocą frezarki, a czasem też może nam się przydać wiertarka. W przypadku obróbki okrągłej, możemy znaleźć frezy do wiertarki, zatem nie będzie nam potrzebne tak specjalistyczne narzędzie jak frezarka. Z łatwością znajdziemy je w różnych średnicach, więc będziemy musieli zwrócić uwagę na średnicę wpustu oraz sprawdzić, czy wpuszczany uchwyt ma wystarczającą ilość kołnierza, aby zakryć ewentualne ślady, które mogą powstać na krawędzi. W przypadku, gdy kołnierz jest bardzo mały i obawiamy się, że mogą być one widoczne, szczególnie w przypadku drzwi postformowanych lub melaminowych, należy zastosować dobrze naostrzone frezy, aby tego uniknąć. W przypadku uchwytów w różnych kształtach konieczne jest już użycie frezarki i najbardziej odpowiedniej frezy, a po umiejscowieniu uchwytu przychodzi czas na jego zamocowanie. W niektórych uchwytach jest mała dziurka umożliwiająca ich przykręcenie po wewnętrznej stronie, a czasem mają otwory na wylot. Inną opcją jest zamocowanie go za pomocą kleju kontaktowego. Przede wszystkim istotne jest, abyśmy mieli na uwadze głębokość wpustu oraz grubość drzwi, korzystając z ogranicznika zapobiegającego zostawieniu śladów po wewnętrznej stronie drzwi.

Podstawową różnicą między uchwytem a gałką jest ich kształt, zwykle wiążący się z liczbą otworów. Gałki mają kształt bardziej kompaktowy i jeden otwór, choć istnieją takie, które w celu ich dokładnego zamocowania i uniknięcia przekręcania posiadają drugi otwór. Z drugiej strony uchwyty najczęściej są podłużne i mają zwykle przynajmniej 2 otwory, zależnie od ich rozmiaru.

Montaż uchwytu jest bardzo prosty, wystarczy przykręcić wkręt, zwykle o średnicy znamionowej 4, przeprowadzając go na wylot przez szufladę lub drzwi od tyłu. Wkręt musi być wystarczająco długi, aby przejść przez całą grubość szuflady lub drzwi, plus część konieczna do wkręcenia w uchwyt, aby go zamocować. Miejcie na uwadze, że czasami w przypadku szuflad możemy napotkać podwójną grubość.

Do montażu uchwytu lub gałki wymagana jest wiertarka z wiertłem do drewna lub metalu, w zależności od materiału, z którego wykonane są drzwi. Dodatkowo będziemy potrzebować wkrętów odpowiednich do grubości drzwi – muszą one przejść na drugą stronę i nieco wkręcić się w uchwyt. Z drugiej strony jeśli chcemy wymienić uchwyt na nowy, zachowując wymiary otworów, wystarczy śrubokręt. Jeśli jest to wkręt samogwintujący do drewna, musimy zmierzyć grubość drzwi, aby przez nie nie przeszedł i naruszył tylnej części.

W celu wymiany uchwytów meblowych na nowe, należy mieć na uwadze wymiary otworów, aby je wykorzystać. W przypadku gałek z jednym otworem jest to proste i możemy wybrać dowolny model, ponieważ będzie on pasować. Jeśli zaś mamy więcej niż jeden otwór, musimy zmierzyć odległość między środkami otworów. To właśnie ta odległość wyznaczy uchwyt, którego potrzebujemy do łatwego montażu bez wiercenia nowych otworów. Sprawdź, czy jest to wielokrotność 32 mm, ponieważ zwykle jest to 32, 64, 96, 128, 160, 192 itd. Jeśli nie, konieczny będzie specjalny rozmiar uchwytu lub zakrycie poprzednich otworów przeznaczonym do tego produktem. Trzeba pamiętać, że z upływem czasu na meblu mogły powstać ślady. Uchwyt może nadać drzwiom nowy wygląd i jest to świetne rozwiązanie, aby odświeżyć meble niewielkim kosztem.

W normalnych warunkach użytkowania uchwyty nie powinny się złuszczać w normalnym okresie użytkowania. W zależności od wykończenia należy wziąć pod uwagę, że elektrolity (niklowanie i chromowanie) z czasem są bardziej odporne na zmiany niż malowanie (malowane aluminium). Podczas procesu produkcji na uchwyty elektrolityczne nakłada się na powierzchnię metaliczną powłokę, a w przypadku malowania tylko farbę. Stosowanie środków czyszczących lub odtłuszczających na uchwytach może uszkodzić lub zmodyfikować warstwę powierzchniową, czyniąc ją bardziej podatną na utlenianie i niszczenie.

Zwyczajowo średnica znamionowa wkrętów uchwytów to M4.

Subskrybuj powiadomienia
Zasubskrybowałeś powiadomienia
Powiadomienia zostały zablokowane
Kliknij aby zasubskrybować
Dziękujemy za subskrypcję
Zasubskrybowałeś powiadomienia
Nie będziesz więcej otrzymywać powiadomień
Zarządzaj powiadomieniami
SUBSKRYBUJ
NIE SUBSKRYBUJ
Odblokuj powiadomienia
Postępuj zgodnie z instrukcjami aby zezwolić na otrzymywanie powiadomień: