Jak działają zestawy szaf do zabudowy?

Tysiące razy zasuwaliśmy drzwi szafy, ale rzadko kiedy zastanawiamy się nad mechanizmem, który sprawia, że te panele poruszają się płynnie. Zestawy do zabudowy to cudo, które pomaga zamykać i otwierać garderobę z pełną wygodą, a czasem przyprawia o ból głowy. 

Czasami się zacinają, wypadają z szyn lub po prostu się psują. Dlatego chcemy zapewnić Państwu mały przewodnik po wszystkim, co ma najlepszą jakość i funkcjonalność. 

W Emuca prowadzimy Państwa, wspierani przez całe nasze doświadczenie, dostarczając rozwiązania w meblach, akcesoriach i uzupełnieniach dla Państwa domu.

Zestawy szaf do zabudowy – jak powinny wyglądać?

Zestawy do szafy do zabudowy to zestawy dokładnie wykonanych części, które podtrzymują drzwi lub panele szafy w celu płynniejszego zamykania i otwierania szafy, tak aby panele nie zaklinowały się w rowkach prowadzących szafy. 

Służą one również do podtrzymywania tych płyt, które ze względu na swoje wymiary stają się ciężkie.

Powinny być lekkie, ale mocne, bardzo dobrze zaprojektowane, aby zapobiec zakleszczeniu i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Ponadto, muszą one być dostosowane do różnych wymiarów istniejących mebli. Zestawy do szaf wnękowych mogą być podwójne, z hamulcami do kontroli prędkości zamykania i otwierania drzwi oraz z różnymi łożyskami, w zależności od charakterystyki mebli.

Klasyfikuje się je również w zależności od pozycji montażowej, jako tylko górne, tylko dolne lub dolne i górne jednocześnie. Logicznie rzecz biorąc, charakterystyka ta będzie zależała od wagi przenoszonej płyty.

Materiały

Najlepszej jakości zestawy szaf do zabudowy są wykonane z materiałów odpornych na korozję, lekkich, ale mocnych, trwałych i odpornych na odkształcenia, a także solidnych w ich nośności, aby być w stanie wspierać panele.

Można je kupić z materiałów:

  • Stal: sprawdzony, nierdzewny i stopowy materiał, który daje wytrzymałość i trwałość po latach ciągłego użytkowania 
  • Aluminium: lżejszy materiał stopowy niż stal, z prawdziwą plastycznością i zdolnością adaptacji, jak również jest antykorozyjny 
  • Plastik: ten materiał jest używany w zestawach obudów, szczególnie w pokrywie łożyska i niektórych uszczelkach, które muszą być chronione.

Jakie elementy powinny posiadać zestawy obudów?

W zależności od modelu, te elementy lub cechy mogą się różnić, ale niektóre z nich są niezbędne. Należą do nich:

  • Szyny lub profile: są to metalowe pręty, na których zamontowane są wózki rolkowe. Są one umieszczone na górze i na dole szafek i są w nich osadzone. Z tego powodu w zestawach tych podano milimetry grubości, jaką muszą mieć panele, aby szyny nie wystawały. 
  • Wózki łożyskowe: Elementy te wykonane są ze stopów takich jak stal, a ich koła wykonane są z tworzywa sztucznego lub stali. Umożliwiają one płynne i ciągłe przesuwanie paneli. Najbardziej zaawansowane systemy obejmują systemy zapobiegające wykolejeniu oraz regulowane ograniczniki na górnym wózku 
  • Urządzenia hamujące: są to elementy podtrzymujące, które są umieszczone w górnej części bramy i posiadają tłoki hydrauliczne, dzięki czemu zamykanie jest stopniowe, płynne i dokładne. System ten obsługuje ciężary o masie od 30 kg do 50 kg.
  • Zawiasy: w systemach przesuwnych nieczęsto spotyka się zawiasy, ale Emuca posiada system zamykania drzwi „Twofold”, który łączy w sobie zarówno zamknięcie przesuwne jak i zawiasy, które utrzymują drzwi. System ten naśladuje kształt, jaki przyjmują panele ekranów harmonijkowych, składając i rozkładając skrzydła drzwi szafy 
  • Okucia: wszystkie te akcesoria, które tworzą zestawy do szaf wnękowych. Wśród nich znajdziemy m.in. śruby, nakrętki, klucze imbusowe, osłony przeciwpyłowe.

Na co muszę zwrócić uwagę, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty z tych systemów?

Jak widać, zestawy te składają się z wielu elementów. Jednak najważniejszą rzeczą, aby nabyć najlepszy z nich jest upewnienie się, że system gwarantuje możliwość dostosowania do płyty szafy i że może utrzymać ciężar jej samej. Należy również wziąć pod uwagę grubość płyty, na której umieścimy szyny, tak aby były one wpuszczone i nie było problemów z montażem. Mogą one wymagać 16 mm lub 18 mm, zgodnie z ogólną zasadą.

W skrócie

Zestawy te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zamknięcia szafy, dlatego ważne jest, aby zawsze sprawdzić każdy z elementów, które składają się na całkowity zestaw do szafy do zabudowy

Od materiałów produkcyjnych do systemu hamulcowego jest ważne: znając te drobne szczegóły, Emuca oferuje systemy technologicznie dostosowane do Twoich potrzeb, tak abyś mógł wybrać optymalne zestawy bez poświęcania stylu, wzornictwa i piękna.

Podoba Ci się? Udostępnij!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Nueva llamada a la acción

Social Media

Chcesz poznać nasze nowości?

Kategorie

Ostatnie posty

Posty powiązane

Subskrybuj powiadomienia
Zasubskrybowałeś powiadomienia
Powiadomienia zostały zablokowane
Kliknij aby zasubskrybować
Dziękujemy za subskrypcję
Zasubskrybowałeś powiadomienia
Nie będziesz więcej otrzymywać powiadomień
Zarządzaj powiadomieniami
SUBSKRYBUJ
NIE SUBSKRYBUJ
Odblokuj powiadomienia
Postępuj zgodnie z instrukcjami aby zezwolić na otrzymywanie powiadomień: